ZIPSEE Digital Poland prosi o jasne zasady dotyczące odbiorników DAB +

Regularne multipleksy zostały uruchomione przez Polskie Radio w Warszawie i Katowicach w październiku 2013 r. Oraz kolejne cztery miasta w 2014 r. Kolejne 12 miast uruchomiono wiosną 2015 r. – zwiększając liczbę ludności do 53,8%. W grudniu 2015 r. Polskie Radio włączyło nadajnik cyfrowy w Solcu Kujawskim, zwiększając w ten sposób całkowity krajowy sygnał DAB + do 55,6% polskiej populacji.

Przedstawiciele polskich stacji radiowych rozmawiali o potencjalnym przejściu na nadawanie w DAB + podczas konferencji, która odbyła się w maju 2018 r. W celu omówienia przyszłości radia w kraju, z 47 częstotliwościami, które zostaną rozprowadzone do 34 miast. Prezes KRRiT Witold Kołodziejski powiedział, że organizacja rozważa DAB + jako jedynego następcę FM w Polsce, ponieważ częstotliwości analogowe zostały już wyczerpane.

W maju 2019 r.KRRiT, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, ogłosiła rozpoczęcie konkursu dla regionalnych i lokalnych nadawców na stworzenie nowych multipleksów DAB + w 34 miastach w całej Polsce.

W listopadzie 2019 r.KRRiT przyznał jedenaście nowych licencji DAB + i rozszerzył 24 istniejące licencje na multipleksy w Warszawie i Częstochowie. Oczekiwany jest nowy przetarg na licencje DAB + w Bydgoszczy, Kielcach, Krakowie, Łowiczu, Łodzi, Opolu, Radomiu i Warszawie.

Nadawcy

Całkowite pokrycie ludności w Polsce wynosi 56% (marzec 2019 r.).

ZIPSEE Digital Poland prosi o jasne zasady dotyczące odbiorników DAB +

W sierpniu 2017 r. Polskie stowarzyszenie importerów i producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego, ZIPSEE Digital Poland, wysłało list do ministra cyfryzacji Anny Streżyńskiej z prośbą o rozporządzenie określające minimalne wymagania techniczne dla cyfrowych odbiorników radiowych. Firmy należące do stowarzyszenia skarżą się na nieuczciwą konkurencję ze strony sprzedawców cyfrowych odbiorników korzystających ze starego standardu DAB, podczas gdy Polska przyjęła DAB +.

Badanie przeprowadzone przez GFK Polska

Według badań GFK Polska 10% wszystkich cyfrowych odbiorników radiowych sprzedawanych od końca września 2016 r. Było w starym standardzie DAB. Nie są one zgodne z sygnałem DAB +, a konsumenci zostali wprowadzeni w błąd przez sprzedawców detalicznych sprzedających niezgodne odbiorniki, którzy wykorzystali brak wiedzy kupujących.