Blog

POLSKIE RADIO URUCHAMIA NARODOWE CYFROWE NADAWANIE

- Updated March 3, 2020

POLSKIE RADIO URUCHAMIA NARODOWE CYFROWE NADAWANIE

Nadawca z EBU, Polskie Radio, rozpoczyna nadawanie cyfrowe (1 października). Wszystkie programy są teraz dostępne w DAB +, w tym Radio Jeden, Dwa, Trzy i Cztery, Zewnętrzne Usługi Polskiego Radia oraz internetowe radio informacyjne PR 24.

Krajowe radio publiczne ujawnia także swoją nową stację radiową, Radio Rytm, wyłącznie dla DAB +, i mówi, że planuje wkrótce otworzyć więcej cyfrowych kanałów radiowych.

Polska jest jednym z pierwszych krajów w Europie Środkowej i Wschodniej, który korzysta z radia cyfrowego. Dołącza do wielu innych narodów europejskich, które przyjęły już nadawanie cyfrowe (Belgia, Republika Czeska, Dania, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Malta, Monako, Niemcy, Norwegia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania i Włochy).

Dzięki sygnałowi cyfrowemu polskie radio obejmuje teraz więcej terytorium kraju – do 97% – w porównaniu z częstotliwościami FM. Obecnie do radia pierwszego i trzeciego można dotrzeć z obszaru obejmującego około 94% kraju. Radio Two obejmuje około 60% powierzchni Polski, a Radio Four tylko 17%. Więcej informacji na temat prognozowanego zasięgu DAB + w Polsce w latach 2013–2020 można znaleźć w prezentacji PowerPoint przygotowanej przez Polskie Radio.

Według nadawcy, przy pełnym wdrożeniu procesu digitalizacji i nadawania równoległego, sygnał analogowy można wyłączyć w ciągu kilku lat, co pozwoli zaoszczędzić około 40% kosztów.

Andrzej Siezieniewski, Prezes Zarządu Polskiego Radia, powiedział, że jest dumny z wprowadzenia nowej technologii nadawania.

Ostatnie zmiany

DAB + to technologia zalecana przez Europejską Unię Nadawców (EBU). Został z powodzeniem wdrożony w wielu krajach, w tym w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Skandynawii. Polskie Radio chce być liderem zmian cyfrowych, nie tylko w Polsce, ale także w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Jako medium publiczne czujemy się zobowiązani do tworzenia nowych możliwości dla naszych słuchaczy i oferowania świeżych, niepowtarzalnych treści. Obecność w pierwszym multipleksie w Polsce pozwoli nam dodać nowe kanały tematyczne. W dłuższej perspektywie sygnał obejmie cały kraj, co nie jest możliwe w przypadku technologii analogowej. ”

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *